Skutki niedopuszczenia akcjonariusza do udziału w walnym
Bezzasadne niedopuszczenie akcjonariusza do udziału w walnym zgromadzeniu przez celowe pozbawienie możliwości wstępu na salę obrad niewątpliwie narusza prawo i stanowi uzasadnioną podstawę stwierdzenia nieważności uchwał podjętych pod wymuszoną nieobecność tego akcjonariusza.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku III CSK 403/16 z 6 czerwca 2018 r.
W stanie faktycznym sprawy, występujący w roli powoda Skarb Państwa, wnosił o stwierdzenie nieważności uchwał zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Skarb Państwa był akcjonariuszem w jednej ze spółek akcyjnych uprawnionym do udziału w walnym zgromadzeniu. Spółka zaplanowała walne zgromadzenie akcjonariuszy, na które stawili się reprezentanci Skarbu Państwa, przy czym drzwi do sali obrad były zamknięte na klucz. Poinformowano wówczas przedstawicieli, że z polecenia prezesa spółki nie mogą zostać oni wpuszczeni na zgromadzenie. Po zakończeniu zgromadzenia, przedstawiciele Skarbu Państwa odebrali swoje akcje. Wyrokiem sądu okręgowego uwzględniono powództwo Skarbu Państwa. Sąd ten uznał, że doszło do naruszenia prawa poprzez pozbawienie Skarbu Państwa elementarnego uprawnienia jako akcjonariusza spółki. Apelację od tego wyroku wniosła spółka, a sąd apelacyjny w swoich orzeczeniu oddalił powództwo, uznając apelację za zasadną w tym zakresie, w jakim podnosiło się w niej, że w wypadku uchybień formalnych przy podjęciu uchwały,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta